7 Festiwal Ogrodów

lokalizacja
location
Arboretum Bolestraszyce
rok
year
2017
status
status
ukończony
zespół
team
Tomasz Kurtek

ekipa wykonawcza:
Dariusz Michalik
Dominik Telesz
Maciek Telesz

"2030 - miejski ogród przyszłości", który obrazuje jak może wyglądać mikroprzestrzeń miejskich ogrodów miast przyszłości. Kształt wykreślony przez betonowe płyty z recyklingu przypomina rozpikselowaną literę „Z”, będącą nawiązaniem do pokolenia osób z XXI w. (pokolenie Z - urodzeni po 2000 roku). Osoby zaliczające się do tego pokolenia wychowane zostały od początku w dobie internetu, chętnie podróżują i cenią budowanie relacji społecznych. Proponowany ogród w pełni odpowiada typowi 30 latka z pokolenia „Z”, będącego w ciągłych rozjazdach, ale i ceniącego spotkania z przyjaciółmi w domowym zaciszu. Ponad to przedstawia tanie zagospodarowanie niewielkiej przestrzeni, które z pewnością będzie porównywalnym obszarem do dostępnego w przyszłości zielonego kwartału dla mieszkańców.

Zaproponowana roślinność do ogrodu to zbiór gatunków dostosowanych do zmianiącego się klimatu. Z roku na rok widoczne są coraz liczniejsze i dłuższe okresy suszy. Tradycyjne ogrody, których podstawą jest duża zielona powierzchnia trawnika, wymagająca częstej pielęgnacji i dużych ilości wody, zostanie zastąpiona przez rabaty bylinowe składające się przede wszystkim z gatunków odpornych na suszę. Ponad to z uwagi na małe zapotrzebowanie na wodę, rośliny doskonale poradzą sobie w czasie wyjazdu właściela na wakacje czy do pracy na drugi koniec świata, bez konieczności częstej pielęgnacji. Całość na stworzyć wrażenie dzikiej roślinności o mocnych barwach, zestawionych z surową betonową nawierzchnią ozdobnioną grafiką i ciemną ściółką wykonaną z węgla brunatnego.

Jedynym elementem wymagającym większej dawki wody i pielęgnacji jest ogród warzywny w postaci donic wykonanych z worków na gruz. Obecnie można zauważyć mocną tendencję do własnej uprawy warzyw czy ziół. Z pewnością z biegiem lat obecność tego typu zagospodarowania balkonów czy ogrodów miejskich będzie podstawowym ich elementem. Woda do nawadniania takiego ogrodu z pewnością będzie pochodzić ze zbiorników na deszczówkę, ustawionych w bezpośrednim sąsiedztwie budynku.

Wspomniane wykończenie rabat za pomocą drobnego węgla brunatnego to kolejny proekologiczny element ogrodu. Widoczna jest zauważalna tendencja do zaniechania wykorzystywania paliw kopalnych do ogrzewania czy produkcji prądu. Silny rozwój alternetywnych źródeł energii za kilkanaście lat może znacząco wyprzeć tradycyjne elektrownie, które będą musiałby zostać zamknięte. Wykorzystywany dotychczas węgiel będzie musiał zostać użyty w inny sposób np. jako ściółka rabat. Tego typu wykończenie rabat, już pomału wkracza do ogrodów i przestrzeni publicznych, stając się dekoracyjnym i trwalszym materiałem od popularnej kory drzewnej.

Ogród ma za zadanie uświadomić odwiedzających z jakimi problemami i ich rozwiązaniem będą mieli doczynienia mieszkańcy miast przyszłości. Ogród pokaże tanie i możliwe do wykorzystania przez wszystkich elementy będące przyjazne środowisku, jednocześnie tworzące atrakcyjną przestrzeń dla użytkowników.

fot. Milena Łabaj, Tomasz Kurtek

Element zostanie usunięty i nie będzie można go przywrócić